باغ فین

باغ فین کاشان

باغ فین

باغ تاریخی فین کاشان از زیباترین و مشهورترین باغ‌های تاریخی ایران است که هرساله در ایام خاص گردشگری ، رکورد بازدید گردشگران را در کشور می شکند.

 

این باغ بسیار زیبا که چشم هر بیننده را به شکوه معماری خود جذب می کند، دارای تاریخی ماندگار و وقایعی خاص در کشور ایران است که علت آن، قتل کمال الملک در این باغ تاریخی می باشد.

عروس باغ های تاریخی کشور لقبی است که به باغ فین داده اند. این باغ در فاصله 45 کیلومتری مجتمع گردشگری خورشید اردهال واقع شده که پیشنهاد شاخص این مجتمع به مشتریان خود، بازدید از این کهن باغ ایران می باشد.

باغ فین کاشان

باغ در تاریخ 15 آذر 1314 هجری شمسی با شماره ثبت 238 در فهرست آثار ملی ایران و در سال  1389 هجری شمسی شماره ثبت 1372-004 به همراه هشت باغ تاریخی دیگر ایران در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید.

بنای اولیه این باغ در دوره شاه عباس اولصفوی شکل گرفته و در دوره‌های بعدی نیز عمارت‌هایی به آن افزوده شده است و آنچه در زمان شاه عباس اول صفوی ساخته شد اگرچه به تفصیل امروز نبود اما شکل کلی و فضای غالب باغ جزیی از طراحی آن دوره است.

برج‌ها و باروی باغ، سردرخانه، کوشک میانی و حمامی در آن زمان در باغ ساخته شد و در سال 1004 هجری قمری مصادف با سال 962 هجری شمسی، شاه عباس نیز جشن بزرگی در این باغ برقرار کرد و ایلچیان و سفرای بعضی از کشورهای آسیایی و اروپایی را به حضور پذیرفت و از آن‌ها پذیرایی کرد.

عمارت سردر و هشتی ورودی و برج‌های دیدبانی در همان سال نیز به دستور وی در این باغ ساخته شد و کوشک مرکزی باغ که به عمارت"شترگلوی صفوی" موسوم است در سال 1016 هجری قمری مصادف با 974 هجری شمسی به همت" آقاخضر نهاوندی" حاکم وقت کاشان احداث شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی بروزرسانی

رزرواسیون مجتمع خورشید اردهال

تور مجازی مجتمع خورشید اردهال