خانه طباطبایی ها

خانه طباطبایی ها

خانه طباطبایی ها:

این خانه در یکی از محله های قدیمی شهر کاشان قرار گرفته است. هر گردشگری در سفر به مشهد اردهال و کاشان ، بازدید از این باغ که ملقب به عروس خانه های ایران است را در برنامه سفر خود قرار می دهد. فاصله خانه طباطبایی ها با مجتمع گردشگری و اقامتی خورشید اردهال حدود 45 کیلومتر است.

معمار این بنا، شخصی به نام علی مریمی کاشانی بوده است. این شخص، از معمارهای به نام شهر کاشان است که در قرن سیزدهم زندگی می کرده است و به غیر از این خانه، بناهای معروف زیاد دیگری را هم مثل خانه بروجردی ها و خانه امین الدوله را عهده دار بوده است. البته سنگ بنای این عمارت را سید جعفر طباطبایی گذاشته است و به همین دلیل، خانه به نام او ثبت شده است.

خانه طباطبایی در کاشان، مساحتی برابر ۴۷۳۰ متر مربع دارد و تاریخ آن به سال ۱۲۵۰ قمری برمی گردد. سبک معماری خاص آن و استفاده از طاق ها، ستون ها، تزیینات زیبا و دلنشین، در کنار گچبری های چشم نواز باعث مشهور شدن آن به عنوان یکی از بهترین مکان های کاشان که ارزش دیدن دارد، شده است.

در ابتدای هشتی خانه، ۲۰ پله وجود داد رکه باید از انها پایین بروید تا به حیاط خانه برسید، بعد از گذر از این ۲۰ پله وارد حیاط بزرگ و دل نشین خانه که با استخر بزرگ و زیبایی تزیین شده است، می رسید. در ۲ طرف این حوض بزرگ هم شش با غچه ی هشت صلغی سریبز به چشم می خورد که باعث زیباتر شدن حیاط شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی بروزرسانی

رزرواسیون مجتمع خورشید اردهال

تور مجازی مجتمع خورشید اردهال