روستای زیبای نشلج

روستای نشلج در فاصله 7 کیلومتری هتل خورشید اردهال

روستای نشلج واقع در منطقه اردهال دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است که چشم هر انسانی را به خود جذب می کند.

نشلج بزرگترین روستای استان اصفهان است که رسم و رسوم تاریخی و قدیمی بسیاری در آن دست نخورده باقی مانده و قدم زدن در کوچه پس کوچه های تنگ آن حس خوبی را برای گردشگران ایجاد می کند.

روستای نشلج اردهال

گیوه دوزی یکی از هنرهای مردم سختکوش روستای نشلج است که از صنایع دستی بنام این روستا در کشور می باشد. این روستای در بین کوه هایی بلند واقع شده و مسیر چند کیلومتری مجتمع خورشید اردهال تا نشلج از جاذبه های زیبایی برخوردار است که درختان سر به فلک کشیده، رودخانه مجاور فصلی، بناهای زیبا و تردد کشاورزان محلی از جمله این جادبه ها می باشد.

روستای نشلج اردهال در فاصله 7 کیلومتری هتل خورشید اردهال واقع شده که پیشنهاد ما به میهمانان اقامتی خورشید اردهال و مساقران مشهد اردهال ، همواره بازدید از این روستای تاریخی می باشد.

حرم مطهر حضرت سلطانعلی

آسان مقدس حضرت سلطانعلی(ع) در فاصله 500 متری مجتمع گردشگری خورشید اردهال واقع شده است.

این حرم مطهر محل دفن حضرت سلطانعلی بن امام باقر(ع) است که 27 جمادی الثانی سال 116 هجری قمری در دره ازناوه ( قتلگاه حضرت ) به دست حاکم وقت به شهادت می رسند.

مهمترین مراسم مشهد اردهال معروف به مراسم سنتی مدهبی قالیشویان مشهد اردهال کاشان است که در جمعه دوم مهرماه توسط اهالی فین کاشان و خاوه اردهال در این مکان مقدس برگزار می شود و جمعه هفته بعد از آن نیز شاهد برگزاری مراسم جمعه نشلجیها هستیم.

آستان شهید اردهال که سالانه میزبان میلیون ها زائر از سراسر جهان اسلام می باشد، موجب حضور گردشگران مذهبی و گرایش خیل عظیم زائران به منطقه اردهال شده است که مجتمع گردشگری خورشید اردهال مفتخر به میزبانی از این عزیزان می باشد.

اردهال سرزمین آرامش و معنویت است که بی شک این موهبت الهی به واسطه وجود ذی جود حضرت سلطانعلی(ع) در این منطقه می باشد و گردشگرن و زائران با یک شب اقامت در مجتمع گردشگری خورشید اردهال به این مهم اذعان می کنند.

آرامگاه سهراب سپهری

آرامگاه سهراب سپهری مشهد اردهال

آرامگاه سهراب سپهری در فاصله 500 متری مجتمع گردشگری خورشید اردهال و در آستان مقدس حضرت سلطانعلی(ع) واقع شده است.

سهراب سپهری در تاریخ 15 مهر 1307 متولد شد و در تاریخ 1 اردیبهشت سال 1359 از دنیا رفت و به وصیت خود در آستان مقدس اردهال دفن شد.

سالانه گردشگران بسیاری برای حضور بر مزار این شاعر و نقاش مشهور و محبوب کاشانی به مشهد اردهال سفر می کنند که مجتمع گردشگری خورشید اردهال میزبانی شایسته برای آنان می باشد.

سهراب سپهری

سرای سهراب که نام خانه سهراب سپهری و محل اقامت این شاعر پرآوازه بوده است نیز در فاصله 6 کیلومتری مجتمع خورشید اردهال قرار دارد و اتاق آبی که در اشعار سهراب به آن اشاره می شود در این مکان واقع شده است.

گلستانه نیز که محل شعرسرایی و مورد اشاره سهراب سپهری در اشعارش می باشد در چند کیلومتری مجتمع اقامتی خورشید اردهال واقع شده که میهمانان این مجتمع گردشگری می توانند در آن محل نیز حاضر شوند.

سردیس سهراب سپهری در سال 1396 و همزمان با سالروز فوت سهراب سپهری به همت مالک مجتمع خورشید اردهال ساخته و در این مجتمع و در مقابل سالن اجتماعاتی که مزین به نام این شاعر شده است، با حضور شاعران و مسئولان نصب و رونمایی شد.

سردیس سهراب سپهری

مراسم قالیشویان مشهد اردهال

قالیشویان مشهد اردهال

مراسم قالیشویان مشهد اردهال که مشهور به جمعه قالی است، از مهمترین اتفاقات سال در مشهد اردهال می باشد که هرساله با حضور چندصدهزار عاشق و زائر شهید اردهال برگزار می شود.

آیین سنتی و مذهبی قالی‌شویان مشهد اردهال کاشان که همه ساله در دومین جمعه مهرماه در مشهد اردهال برگزار می شود، تنها آیین مذهبی اسلامی است که به تقویم خورشیدی برپا می‌شود. در این مراسم نمادین، شرکت‌کنندگان که از منطقه فین برای برگزاری این مراسم آمده‌اند، در حالی که چوب‌هایی به دست دارند، قالی را به نماد پیکر علی بن محمد باقر(ع) در چشمه‌ای می‌شویند. این مراسم در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شده و در دسامبر ۲۰۱۲ در فهرست میراث فرهنگی و معنوی یونسکو نیز به ثبت رسید.

 

مجتمع گردشگری خورشید اردهال از سال 94 مفتخر به میزبانی بسیاری از زائران در این روز عظیم در بخش های مختلف اقامت ، رستوران ، فست فود ، کافی شاپ ، بازارچه ، شهربازی ، سینما و سایر بخش ها  می باشد.

 

قالیشویان مشهد اردهال

رزرواسیون مجتمع خورشید اردهال

تور مجازی مجتمع خورشید اردهال